نسیم پلاس
برگزاری همایش آنلاین

برگزاری همایش آنلاین


  • ارسال شده در تاریخ : ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

آژانس تبلیغاتی نسیم سبز که از سال 1379 به عنوان یکی از برندهای معتبر برگزاری همایش و مراسم در ایران شناخته شده است پس از شیوع بیماری کرونا آمادگی دارد تا همایش و سمینار شما را بصورت آنلاین برگزار نماید.

بر این اساس پیشنهاد می‌شود با مطالعه ی نوشتار ذیل آشنایی بیشتری با وبینار داشته باشید:

وبینار(سمینار آنلاین) چیست؟

وبینار (Webinar) یا سمینار مبتنی بر وب (Web_based seminar) که به عنوان سمینار آنلاین نیز شناخته می‌شود، یک شیوه برگزاری سمینار به صورت همزمان و بدون وقفه زمانی (Real_time)  بر بستر اینترنت برای گروه بزرگی از مخاطبان است.

در گذشته امکان مشاهده یک سمینار به صورت اینترنتی، توسط بسترهای پخش زنده (Live_stream) فراهم شده بود که ارسال اطلاعات در این حالت به صورت یک طرفه و با یک وقفه زمانی صورت می‌گرفت. اما امروزه با پیدایش بسترهای جدید ارتباط آنلاین، علاوه بر ارتباط بین بیش از 2 نقطه، ارسال و دریافت اطلاعات به صورت دو طرفه و بدون وقفه نیز فراهم شده است که به شکل قابل توجهی نحوه برگزاری سمینارها را بهبود می‌دهد.

شیوه برگزاری در این حالت به این صورت است که ارائه‌دهنده و شرکت‌کننده به صورت همزمان در محیط وبینار آنلاین می‌شوند و ارائه‌دهنده با استفاده از ابزارها و امکاناتی که در این بسترها فراهم شده است، سمینار خود را به صورت اینترنتی برگزار می‌کند.

از امکاناتی که برای ارائه و تبادل اطلاعات در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، می‌توان به ارسال صدا و تصویر، بارگذاری فایل، نمایش ویدئو و اشتراک گذاری دسکتاپ نیز اشاره کرد. شرکت کنندگان نیز در صورت نیاز از طریق قسمت گفت و گو یا اشتراک صدا و تصویر می‌توانند نظر یا سوال خود را مطرح کنند.

 چرا وبینار برگزار کنیم؟

مزایای متعدد وبینار که نحوه ارائه محتوا و برگزاری رویداد به این شکل را بهبود می‌دهند، باعث شده وبینار جایگزین مناسبی برای سمینار باشد. از جمله این مزایا می‌توان به امکان شرکت در رویداد صرف نظر از موقعیت جغرافیایی، ابزار تعامل و ارتباط موثر با شرکت کنندگان، قابلیت‌های کاربردی جهت ارائه محتوا، کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در زمان اشاره کرد که در ادامه به معرفی و بررسی تاثیر آن‌ها بر کیفیت رویداد می‌پردازیم.

 حضور در وبینار از هر نقطه دنیا

آسان بودن حضور در رویداد، یک عامل موثر در افزایش علاقه‌مندی و تمایل افراد به شرکت یا عدم شرکت در رویداد است که با استفاده از بسترهای برگزاری وبینار، افراد می‌توانند بدون حضور در مکان واقعی سمینار در رویداد شرکت کنند. به بیان دیگر امکان حضور آنلاین افراد در وبینار از سراسر دنیا و از هر مکانی، صرف نظر از فاصله جغرافیایی آن‌ها، فراهم شده است.

امکان برقراری ارتباط با هزاران نفر از سراسر دنیا، می‌تواند در زمینه‌های مختلفی به ویژه در زمینه‌های علمی بسیار کمک کننده باشد چرا که افراد بسیاری، علاقه‌مند به شرکت در سمینار به این شکل هستند و همچنین امکان بهره‌مندی از حضور افراد معتبر و مجرب جهانی نیز جهت ارائه محتوا برای شما فراهم است. در صورت برگزاری وبینار آموزشی، دانش آموزان و دانشجویان بیشتری از سراسر کشور می‌توانند مخاطب رویداد شما باشند.

 تعامل کامل با شرکت کننده

از دیگر قابلیت‌های کلیدی وبینار، می‌توان به تعاملی بودن آن اشاره کرد، به این معنا که کاربران شما نیز می‌توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. این ابزار امکان ارائه و دریافت اطلاعات و تبادل نظر درباره آن را برای شرکت کنندگان فراهم می‌کنند و شامل ارتباطات دو طرفه بر پایه نوشتار، صدا، تصویر و اسلاید هستند که بحث تبادل نظر پیرامون محتوای وبینار را به صورت همزمان برای ارائه دهنده و شرکت کننده امکان پذیر می‌کنند.

همچنین امکان اشتراک دسکتاپ و ارائه فایل‌های پاورپوینت، ورد، پی دی اف، فیلم و عکس نیز در اختیار افراد حاضر در وبینار قرار گرفته است.

علاوه بر آن، ابزار چت نیز برای پرسش و پاسخ در وبینار در اختیار شما قرار داده شده و باعث می‌شود که فرایند پرسش و پاسخ بعد از سمینار بسیار راحت‌تر صورت پذیرد و افراد حاضر در وبینار بتوانند به راحتی و در یک نوبت سوالات خود را پرسیده و پاسخ آن را نیز دریافت کنند.

 اشتراک گذاری منابع

قابلیت به اشتراک گذاشتن محتوای ارائه شده در وبینار از دیگر ویژگی‌ها و مزایای بسیار مهم این بستر است. نبود امکان اشتراک گذاری محتوای سمینار که افراد همواره با آن روبه رو بوده اند در این بستر حل شده است و شما می‌توانید تمامی منابع خود از جمله فایل، فیلم و ... را با کاربران به اشتراک بگذارید.

دسترسی شما به تمامی منابع در زمان برگزاری رویداد، کیفیت ارائه را افزایش می‌دهد و شمل می‌توانید در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین پاسخ را به کاربران خود ارائه دهید و در نهایت سمینار کاملی داشته باشید.

 صرفه جویی در زمان و هزینه

برگزاری وبینار در مقایسه با رویدادهای حضوری با هزینه کمتر و کاملا مقرون به صرفه قابل انجام است و شما را از فراهم کردن امکانات برگزاری سمینار مانند سالن، تجهیزات صدا و تصویر گسترده، دیتاپروژکتور، پذیرایی و... بی نیاز می‌کند. دومین مزیت آن صرفه جویی در زمان است که باعث می‌شود افراد زمان زیادی را برای رفت و آمد صرف نکنند، همچنین می‌توانند در تمامی ساعات شبانه روز و ایام هفته در رویداد شرکت کنند و هزینه کمتری برای رفت و آمد صرف کنند. دیگر مزیت برگزاری رویداد به این شیوه، کاهش چشمگیر حجم فعالیت و نیروی اجرایی است.

 معایب وبینار

با وجود مزایای بسیار وبینار، وابستگی آن به اینترنت می‌تواند به عنوان یک ضعف مطرح شود چرا که نیازمند اینترنت با سرعت بالا است و در صورتی که اینترنت شما از سرعت نسبتا پایینی برخوردار باشد یا دچار قطعی شود، نمی‌توانید سمینار آنلاین خود را با کیفیت مطلوب برگزار کنید.

امروزه بسترهای بسیاری برای برگزاری وبینار وجود دارند که از جمله نمونه‌های خارجی آن می‌توان به ادوبی کانکت (Adobe Connect) و زوم (Zoom) اشاره کرد که با توجه به محدویت‌های استفاده از این سرویس‌ها در داخل کشور، اسکای روم به عنوان یک بستر بومی می‌تواند گزینه مناسبی برای برگزاری رویدادهای شما باشد.