راهکارهای افزایش بهره وری و انگیزه کارمندان
راهکارهای افزایش بهره وری و انگیزه کارمندان


  • ارسال شده در تاریخ : ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
  • ارسال شده توسط Admin

بطور کلی کارمند کسی است که به ازای انجام کار فکری در دستگاهی اداری، حقوق دریافت می‌کند و بناست که به طور درازمدت اشتغال داشته باشد. کارمندان به دو بخش کارمندان دولتی و کارمندان خصوصی تقسیم می‌شوند. ویژگی‌های خاص کارمندان، کارمندان بخش خصوصی را از کارمندان بخش دولتی و این دو قشر را از طبقهٔ کارگر جدا می‌کند. وضعیت مادی کارمندان و منزلت اجتماعی آنان (هم دولتی و هم خصوصی) با تحولات اقتصادی و اجتماعی نوسان دارد.

این یک واقعیت است که برخی افراد نسبت به دیگران تلاش بیشتری می کنند.در محیط های کاری نیز برخی از کارمندان عملکرد بهتر و تاثیرگذارتری نسبت به سایر همکاران خود دارند.اما اگر تشویق و حمایت نشوند ممکن است در دراز مدت دچار روزمرگی و کسالت شوند و انگیزه خود را از دست بدهند و در نتیجه میزان کارایی و بهره وری آنان کاهش یابند.

مدیریان موفق همواره تلاش می کنند با توجه و تشویق کارکنان با نشاط و با انگیزه مسیر رشد و شکوفایی مجموعه ی تحت مدیریتشان را هموار کنند.به همین منظور در این مطلب چند راهکار مناسب برای افزایش توانایی و انگیزه کارمندان را بیان کرده ایم.

از ایده های جدید حمایت کنید.

وقتی کارمندان با یک پیشنهاد یا یک راه حل برای رفع یک مشکل به سراغ شما می آیند، به این اعتقاد دارند که پیشنهادشان برای بهبود شرکت می باشد؛ این علامتی است که نشان می دهد آنها اهمیت می دهند. از ایده های جدید حمایت کنید و به آن فرد شانس این را بدهید که به طور مستقل بر روی آن کار کند. این یعنی انگیزش؛ چه آن کار به نتیجه برسد یا نرسد.

هر کارمند را صاحب اختیار کنید.

تک تک کارمندان به نحوی با خط پایانی (مشتریان) در ارتباط هستند یا بر روی آنها تاثیر می گذارند. دادن اختیار به آنها برای پیشرفت در وظایفشان، باعث خلق احساس مالکیت در آنها می شود و همین امر باعث می شود که کارمندان انتظارات را برآورده کنند و حتی از آنها فراتر بروند.

اجازه ندهید که کارمندان احساس خستگی کنند یا کسل شوند.

در زمان های مهم جشن بگیرید. می توانید به مناسبت تولد کارمندان یا مناسبتهای شخصی آنها، سالگرد افتتاح شرکت و حتی موفقیت های شرکت جشن بگیرید. این کار هرگز تکراری و قدیمی نمی شود.

از موفقیتهای کارمندان قدردانی کنید.

هر کسی می خواهد به نحوی شناخته و دیده شود. قدردانی که از جانب یک مدیر بالادستی یا مدیر شرکت انجام می شود، بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید برای کارمندان ارزش دارد. هر کسی با دیگران تفاوت دارد. تعریف و تشویق از ویژگیهای شخصیتی افراد، باعث خلق فرهنگی پویا و متنوع می شود.

گوش کنید.

این شاید آسان ترین کاری است که می توانید برای یک کارمند انجام دهید؛ همچنین می تواند سخت ترین باشد! هر روز زمانی را فراهم کنید تا به هر موردی (از نگرانی ها تا پیشنهاد ها) گوش دهید. این کار نه تنها کارمندان را شاد می کند، بلکه برای شما بینش و بصیرتی عمیق از افراد فراهم می کند.

نقش کارمندان را تعریف کنید.

کارمندان باید فرصت این را داشته باشند تا به رده های بالاتر برسند و جایگاه خود را درون سازمانی که در آن کار می کنند، بهبود دهند. در غیر اینصورت احتمال آن بیشتر می شود که آنجا را ترک کنند و جایی دیگر کار کنند. اما در هر سطحی که کار می کنند، باید تعریف خوب و کاملی از شغل خود و درک درستی از نقش خود داشته باشند. در اینصورت آنها هدفمند به کار خود ادامه می دهند. کارمندان شرکت نیاز دارند بدانند که نقش آنها چطور بر روی کل اهداف سازمان تاثیر می گذارد و آنها کجای این تصویر بزرگ قرار دارند.

 

راهکار افزایش بهره وری

 

کارمندان را به یک رقابت سالم و دوستانه تشویق کنید.

یک محیط رقابتی، محیطی اثر بخش خواهد بود. تشویق افراد به شرکت در رقابت ها و چالشها باعث همراهی و وفاداری بیشتر آنها می شود.

اهدافی خلق کنید که بتوان به آنها دست پیدا کرد.

تعیین اهداف، بسیار مهم است، اما باید مطمئن شوید که آنها خیلی بلند و دور از دسترس نباشند و در ارزیابی های پایان سال، قابل دسترس باشند.

انتظارات خود را واضح و روشن کنید.

خواسته ها و انتظارات خود را طوری تعیین نکنید که افراد گیج شوند. انتظاراتی روشن، تعیین کنید تا بتوانید برای نتایجی خاص برنامه ریزی کنید.

افراد را به یادگیری مهارتهای جدید و خلاقیت تشویق کنید.

یک محیط خلاق، محیطی در حال رشد و موفق خواهد بود. افراد را به خلاق بودن و دادن ایده های جدید تشویق کنید و پیشرفت شرکت خود را مشاهده کنید. فرصتی را فراهم کنید تا همه، مهارت های جدید را یاد بگیرند و یا مهارت های قبلی خود را مرور کنند.

کارمندان را در تصمیم گیری سهیم کنید.

تصمیمات بزرگ کاری، همیشه در اتاق مدیریت و توسط هیات مدیره گرفته می شود، اما این به این معنی نیست که کارمندان در این روند دخالتی نداشته باشند و کنار گذاشته شوند. مقصود از مشارکت کارکنان، انواع روشها و فعالیتهایی است که در زمینه مشارکت اعضای سازمان انجام می گیرد. این امر نوعی فرایند مشارکتی است که هدف آن تشویق و ترغیب کارکنان و اعضای سازمان به دادن تعهد و مشارکت هر چه بیشتر در امر موفقیت سازمان است. پایه و اساس این اندیشه بر این منطق است که کارکنان در فرایند تصمیماتی که بر سرنوشت آنان اثر می‌گذارد، مشارکت کنند و در کار اداری و سازمانی از آزادی عمل بیشتری برخوردار شوند و در نهایت باعث افزایش بازدهی، تولید و بهره وری در سازمان شوند.

درگیر کردن کارمندان در روندهای تصمیم گیری می تواند همچنین به تشخیص استعدادهای مدیریتی کمک کند و این استعدادیابی در آینده به سازمان کمک خواهد کرد. همینطور مدیران رده های بالایی سازمان زمان بیشتری می یابند تا بر روی وظایف خود تمرکز کنند.

برگزاری جشن روز کارمند را فراموش نکنید

همه ساله در هفته دولت روز ۴ شهریور روز کارمند است .بسیاری از سازما نها ، ادارات و شرکت های دولتی و خصوصی در این روز جشن باشکوهی برگزار و از زحمات این قشر پرتلاش و سختکوش قدردانی می کنند.همچنین از کارمندان نمونه به نمایندگی از خیل عظیم کارمندان تجلیل می شود.

برگزاری این جشن ها به بهانه های مختلف در نشاط روحی و کارآمدی همه ی کارکنان نقش بسزایی دارد.

در این راستا نسیم سبز تصویر با سابقه ی برگزاری بیش از 700 جشن سازمانی برای شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی می تواند یاری رسان شما باشد.

از آنها بپرسید که خارج از فضای کار چه چیزی می خواهند؟

این را بدانید اگر یک مدیر رده بالا یا مدیر عامل تمایل داشته باشد که اهداف افراد را بداند، کارمندان احساس بهتری نسبت به شغل خود خواهند داشت. اهمیت دادن به خواسته ها و اهداف کارمندان سبب می شود که آنها احساس کنند که درک می شوند.

برگزاری همایش خود را با خیال راحت به ما بسپارید

تگ ها
عملکرد کارمندان ، عوامل موثر بر انگیزه کارکنان ، جشن روز کارمند ، مدیران موفق ، کارمندان موفق ، جشن سازمانی

پربازدیدترین ها

نسیم شو

مهمترین اخبار
طراحی و اجرای دکور مسابقات قرآن
طراحی و اجرای دکور مسابقات قرآن
اجراي احمد اكبرنژاد مدیر عامل نسیم سبز
دیدار رئیس جمهور با فرماندهان نیروهای مسلح
جشنواره جاده ابریشم ایران و کره جنوبی
طراحی و اجرای استیج باشکوه و منحصربفرد جشنواره فرهنگی جاده ابریشم ، کاری مشترک از گروه تلویزیونی MBC کره جنوبی و شرکت نسیم سبز تصویر که در باغ چهلستون شهر تاریخی اصفهان برگزار گردید.
برگزاری جشن روز کارگر در گروه صنعتی ماموت توسط نسیم سبز تصویر
به مناسبت روز کارگر ، جشن بزرگ کارگذان گروه صنعتی ماموت با حضور هنرمندان طنزپرداز در جمع بیش از 3000 کارگر و مدیران ارشد ماموت برگزار شد .
برگزاری جشن گلریزان بهزیستی در شیرخوارگاه آمنه توسط نسیم سبز تصویر و پخش از شبکه سه سیما
همزمان با ماه مبارک رمضان و ولادت کرم اهل بیت امام مجتبی علیه السلام شرمت نسیم سبز تصویر افتخار داشت جشن بزرگ گلریزان سازمن بهزیستی در شیرخوارگاه آمنه را با مجری گری مشترک برزو ارجمند و احمد اکبرنژاد برگزار کند
برگزاری مراسم آغاز عملیات اجرایی برقی سازی راه آهن گرمسار - اینچه برون با مشارکت و همکاری شرکت نسیم سبز تصویر
در این مراسم که در 11 تیر ماه 1397 برگزار شد، وزیر راه و شهر سازی ، استانداران استان....
برگزاری مراسم اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی با همکاری شرکت نسیم سبز تصویر
مراسم اختتامیه بزرگترین گردهمایی علمی زیست شناسی جهان، در تاریخ 30 تیر ماه 1397 با همکاری شرکت نسیم سبز تصویر برگزار شد. این رویداد که به عنوان بیست و نهمین دوره‌ی المپیاد جهانی زیست شناسی از آن یاد می‌شود.
برگزاری مراسم بهره برداری از 1700 فضای آموزشی، ورزشی و پرورشی در سراسر کشور توسط نسیم سبز تصویر
مراسم بهره برداری همزمان از 1700 فضای آموزشی، ورزشی و پرورشی در سراسر کشور شامل 8 هزار کلاس درس و یک میلیون مترمربع زیربنا با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور توسط شرکت نسیم سبز تصویر برگزار شد.
مشارکت شرکت نسیم سبز تصویر در برگزاری نخستین مجمع بین المللی نو آوری آسیا و اقیانوسیه
نخسیتین مجمع بین المللی نو آوری آسیا و اقیانوسیه با حمایت کمیسیون اقتصادی و اجتماعی....
برگزاری بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران
این جشنواره در تاریخ 26 خرداد ماه 1398 با حضور وزیر آموزش و پرورش ...
برگزاری مجمع عمومی شرکت سیمان زابل
مجمع عمومی سیمان زابل با همکاری شرکت نسیم سبز تصویر برگزار گردید
برگزاری مراسم افتتاح 1245 واحد مسکونی نیرو انتظامی
مراسم افتتاح 1245 واحد مسکونی کارکنان نیروی انتظامی توسط شرکت نسیم سبز تصویر برگزار گردید